Ukrywanie zaplecza SEO czyli test RocketIPs

Przy stawianiu zaplecza SEO, wyzwaniem może okazać się ukrycie przed Google faktu, że wszystkie domeny należą do tego samego właściciela. Ukrycie danych w bazie WHOIS nie jest już działaniem wystarczającym. Koniecznością jest możliwie jak najbardziej maksymalna dywersyfikacja domen. Jak to osiągnąć, korzystając klasycznych usług hostingowych? Okazuje się, że jest to dość trudne, ale dzięki takim narzędziom jak Rocket IPS można uniemożliwić Google wykrycie zaplecza SEO.

Rocket IPs, czyli o co w tym chodzi?

Rocket IPs jest narzędziem stworzonym przez SEOWAY.pl – firmę, która wypuściła już kilka ciekawych softów. Tym razem celem jest wsparcie klasycznego hostingu, który nie pozwala na pełną dywersyfikację stron zapleczowych. Narzędzie można podłączyć właściwie do każdej z usług hostingowych (np. współdzielonego, VPS). Może być także rozszerzeniem SEO hostingu.

Dywersyfikacja domen – podstawowe zadanie

Najważniejszą funkcjonalnością Rocket IPs jest przede wszystkim dywersyfikacja stron zapleczowych. Wszystkie domeny można zróżnicować pod kątem IP. Może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że IP losowane jest pośród nawet 900 różnych adresów. Różne są również klasy adresowe, geolokalizacje czy Data Center. Tym, co jeszcze wyróżnia Rocket IP na tle standardowego hostingu jest różnorodność w zakresie Systemów Autonomicznych (AS’ów). Podczas, gdy usługi hostingowe to najczęściej 1-2 różne AS’y, tak Rocket IPs posiada aż 16 różnych Systemów Autonomicznych.

Dodanie domeny i wybór IP RocketIP

Dodanie domeny i wybór IP RocketIP

Zmiana adresów IP następuje właściwie automatycznie. Wystarczy zalogować się do systemu, a następnie przyporządkować podpiętym domenom losowe IP. Istnieje także możliwość przypisania adresów IP do wielu stron zapleczowych jednocześnie, dzięki opcji Multiple Domain.

Parametry RocketIPs

 • 900 różnych IP,
 • 160 różnych klas C ( USA, Rosji, Turcji, Francji, Polska i wiele innych ),
 • 16 różnych systemów autonomicznych.

Pozostałe funkcjonalności Rocket IPs

Chociaż Rocket IPs koncentruje się przede wszystkim na dywersyfikacji domen tak, by były one trudno wykrywalne przez Google i sklasyfikowane jako zaplecze, narzędzie oferuje także szereg praktycznych rozwiązań.

Do tych najciekawszych i nietypowych w porównaniu z klasycznym hostingiem zaliczyć można m.in.:

 • zmiana nagłówka Server,
 • blokada ataków brute force
 • blokada niechcianych botów
 • statystyki.

Zmiana nagłówka Server to opcja interesująca z punktu widzenia dywersyfikacji domen, która pozwala na jeszcze lepsze różnicowanie. Wyboru można dokonać ręcznie albo też zdać się na automat – wówczas nagłówek wybierany jest losowo z uwzględnieniem najbardziej popularnych stron wg Alexa.

Zmiana nagłówka serwera w RockeIPs

Zmiana nagłówka serwera w RockeIPs

Blokada ataków brute forceto opcja, która jest niezwykle przydatna – szczególnie w przypadku stron opartych na WordPressie. Rocket IPs jest w stanie odeprzeć nawet 99% nieudanych prób logowania, których celem jest uzyskanie dostępu do panelu. Dzięki temu właściciel stron nie musi już wykonywać jakichkolwiek dodatkowych działań odpierających ataki. Takiej funkcjonalności nie daje żadna usługa hostingowa.

Blokada niechcianych botów to kolejna przydatna funkcja Rocket IPs. Wiadomo, że roboty internetowe odwiedzające witryny znacząco obciążają serwer albo też mogą mieć „charakter” szpiegujący. Dzięki narzędziu, można skutecznie obronić się przed takimi wizytami, blokując wybrane bad boty. Ich lista jest naprawdę bardzo długa, obejmując np. Custo, MJ12bot, Sitebot, Ezooms, 360Spider, 80legs, Bandit i wiele innych. Co jakiś czas jest ona aktualizowana o kolejne boty, które mogą zgłaszać sami użytkownicy. By zablokować roboty, należy wybrać te konkretne z listy i właściwie gotowe.

blokada robotow Rocket IPs

blokada robotow Rocket IPs

Statystki to kolejna przydatna funkcja, dzięki której można uzyskać wiele cennych informacji niezbędnych przy analizach. Dane, które można pozyskać dotyczą m.in. najczęściej odwiedzanych domen, najbardziej aktywnych robotach internetowych, ilości wizyt z konkretnego adresu IP, ilości wizyt z konkretnej geolokalizacji.

Mając na uwadze, np. ilość wizyt z konkretnego IP, przydałaby się jednocześnie funkcja jego blokowania. Dzięki temu można byłoby zmniejszyć  spamowanie konkretnej domeny.

Co w planach?

Twórcy Rocket IPs zapowiadają rozbudowę narzędzia o dodatkowe funkcjonalności. W planach ma pojawić się m.in.:

 • cachowanie JS /CSS
 • udoskonalony algorytm przypisywania losowego IP
 • wykonywanie operacji masowych
 • tworzenie projektów i ich grupowanie
 • automatyczna minimalizacja i kompresja JS /CSS.

Ponadto już niebawem pakiety będzie można zamawiać bezpośrednio poprzez panel – to opcja dostępna dla tych osób, które będą chciały zyskać dostęp do jeszcze większej liczby różnych adresów IP i wykorzystać w pełni możliwości Rocket IPs.

Ile  kosztuje RocketIPs?

rocketips-logo

Rocket IPs to usługa, która dostępna jest w dwóch wariantach cenowych. Mniej rozbudowana – pozwalająca na podpięcie nieograniczonej liczby domen, zapewniająca nielimitowany transfer, oferująca 100 różnych IP w obrębie 50 różnych klas adresowych jest o połowę tańsza w porównaniu z pakietem PRO (300 różnych IP, ponad 100 klas adresowych, nielimitowane domeny, nielimitowany transfer). Cena może nie jest najniższa. Ale gdyby zsumować koszty wszystkich usług hostingowych w celu stworzenia jako takiej dywersyfikacji domen, na pewno Rocket IPs wychodzi dużo taniej – w zamian oferują naprawdę porządne zróżnicowanie zaplecza SEO.

Myślę, że warto skorzystać, ale to tylko moje zdanie. Dla tych, którzy chcą poznać wszystkie możliwości Rocket IPs i sprawdzić, jak to działa w praktyce, dobrym rozwiązaniem jest 14-dniowy okres próbny.

5 replies
 1. mirekm
  mirekm

  To nie wygląda na test – nie ma założeń, nie ma procedury testowej, nie ma wyników. To raczej artykuł sponsorowany niż test, kliknąłem tylko ze względu na test w tytule.

  Odpowiedz
  • mirekm
   mirekm

   Kwestia podejścia autora bloga do czytelników. Jak dla mnie to żółta kartka i jeszcze jedna szansa przed autorem – oczywiście jeśli mu zależy 🙂

   Odpowiedz
 2. mrblue
  mrblue http://mrblue.bluebear.pl

  Gdyby jeszcze maskował DNS’y to pewnie miałoby to sens, a tak? 49$ w najtańszej opcji na miesiąc, to spokojnie można kilkadziesiąt hostingów wykupić rocznie.

  Odpowiedz

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *