Reklama w internecie

Potencjał Internetu
Kiedy w latach 90–tych pojawiła się w Polsce reklama telewizyjna, z marszu zaczęła się ona cieszyć olbrzymim zainteresowaniem, zarówno reklamodawców jak i odbiorców. Dla jednych i drugich było to coś nowego, ciekawego. Potem, nastąpił jakby przesyt reklamami i zainteresowanie zaczęło spadać. Nowej szansy reklamodawcy mogli upatrywać w rozwijającej się reklamie internetowej. Dziś jest ona wszechobecna, a w opinii części użytkowników nawet za często pojawia się na ekranach komputerów. Dlatego też trzeba wiedzieć, w jaki sposób posługiwać się marketingiem internetowym, żeby odniósł on pożądany skutek.

Reklama graficzna

Istnieje kilka podstawowych odmian reklamy internetowej.  Najbardziej popularną jest reklama graficzna, występująca często jako banery. Umieszcza się je u góry strony, mają formę prostokąta. Nie trzeba ich zamykać, w zasadzie nie przeszkadzają użytkownikowi w odbiorze treści zawartych na stronie. Podobnie rzecz ma się w reklamami video, które umieszczane są właśnie w formie banerów, ale zamiast obrazka, wyświetlane są nagrania video. Taka forma ma swoje wady i zalety. Dobrą stroną są na pewno większe możliwości zaprezentowania produktu, w krótkim filmiku możemy zawrzeć więcej treści, niż na zdjęciu, czy grafice. Problemem jest jednak fakt, iż takie nagrania są najczęściej udźwiękowione, a wielu odbiorcom to przeszkadza. Dodatkowo, jeśli użytkownik otworzył już wcześniej kilka kart i teraz trudne jest dla niego zlokalizowanie źródła dźwięku, irytuje się, co na pewno nie działa na korzyść reklamowanej usługi, czy produktu. Problemem jest także fakt, iż wielu osobom nie chce się, bądź nie mają czasu na zapoznanie się z całą reklamą. Dlatego warto, aby na samym początku umieścić element, który przykuje uwagę, zarówno w warstwie obrazu jak i dźwięku.
Są też rodzaje bardziej „inwazyjne”, takie jak na przykład pop – up. Jest to rodzaj okna z reklamą, które wyskakuje przed otwartym oknem. Okno z reklamą zasłania treść, z którą chciał się zapoznać użytkownik. Nawet więc, jeśli internauta zdecyduje się zamknąć okienko, nie wchodząc uprzednio na stronę reklamodawcy, będzie musiał choć zerknąć na wyświetlaną reklamę, jest więc szansa, że zdąży go ona zainteresować.
Wydaje się, że uciążliwa i nielubiana przez użytkowników jest reklama typu floating ad – czyli taka, która porusza się po ekranie. Szczególny problem pojawia się wtedy, gdy, żeby zamknąć tę reklamę należy odpowiednie okienko kliknąć kilkakrotnie, ponieważ pojawia się w coraz to innym miejscu. Należy pamiętać, że ludzie działają często impulsywnie i emocje odgrywają dużą rolę przy podejmowaniu przez nich emocji, również tych konsumenckich. Dlatego nie powinno się powodować złości w związku z reklamą, ponieważ negatywnie będzie się kojarzył sam produkt.

E-mail marketing i biuletyny

Ten rodzaj reklamy jest niezwykle kontrowersyjny. Polega ona na wysyłaniu treści reklamowych na konta e–mail użytkowników. Treści te mogą mieć formę graficzną, bądź tekstową. Podstawowy problem związany z tym rodzajem marketingu polega na tym, iż kojarzony jest on błędnie przez wiele osób ze spamem, owianym złą sławą, ze względu na częste jego wykorzystywanie przez hakerów. Rozsyłane przez pocztę elektroniczną wirusy zniechęcają skutecznie bardziej świadomych użytkowników do otwierania jakichkolwiek reklam zawartych w mailach. Nalezy jednak pamiętać, że mailing, to wysyłanie treści reklamowych, do odbiorców znajdujących się w bazie. Bardziej skuteczną i cieszącą się większym zaufaniem jest reklama umieszczana w newsletterach. Użytkownicy stają się bowiem dobrowolnymi subskrybentami danej firmy, godząc się na otrzymywanie od niej materiałów handlowych. W związku z tym, otwierają wiadomości, przesyłanie im przesyłane im przez nią, nie obawiając się zawirusowania systemu swojego komputera. Biuletyny różnią się od mailingu tym, że są wysyłane do osób, które są subskrybentami, natomiast reklama w formie mailingu dociera na przykład do osób korzystających z konkretnej skrzynki pocztowej, albo z konta na portalu, na przykład aukcyjnym.

Podsumowując, należy nadmienić, że jest o wiele więcej rodzajów reklamy internetowej niż te wymienione powyżej. Niniejszy przegląd jest zestawieniem sporządzonym po analizie zachowania typowego użytkownika. Warto wobec tego pamiętać o tym co go irytuje i może spowodować, że zamiast zainteresować się naszą reklamą, będzie on negatywnie nastawiony i do niej i do naszego produktu, bądź usługi.

Tadeusz Bisewski
Specjalista portalu Mala-Firma.pl
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *