Kilka praktycznych wskazówek, jak napisać dobry tekst?

Niektórzy uważają, że pisać można nauczyć nawet małpę. Natomiast posiąść umiejętność gromadzenia informacji niezbędnych, by stworzyć jego podwaliny, a także by stworzyć sam pomysł na wartościowy tekst, jest już o wiele trudniej. Jest to dość kontrowersyjne stwierdzenie, ponieważ w dobie popularyzacji content marketingu zalewającego internet w różnych formach – tekstowych, video czy graficznych – samo dotarcie do użytkowników stanowi już nie lada wyzwanie. Dlatego też odpowiedni warsztat redaktorski, który zgłębia tajniki optymalizacji tekstów, jest kluczem do dotarcia do użytkowników. Sprawdźcie, jak budować tekst, by trafił on do jak największej liczby osób.

Schemat tekstu content marketingowego

Mogłoby się wydawać, że wspominanie o schemacie tekstu nie ma sensu, bo przecież wszyscy doskonale wiedzą, jak powinien on wyglądać. Nic bardziej mylnego! Aby tekst posiadał dobrą widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania, muszą pojawić się w nim konkretne elementy, a mianowicie:

  • frazy główne i poboczne,
  • tytuł,
  • lead,
  • śródtytuły.

Frazy główne i poboczne

Jeżeli zależy nam na tekstach, które trafią do szerokiego grona odbiorców, powinniśmy skupiać się na frazach, posiadających duży potencjał wyszukiwań. Co to znaczy? To znaczy, że musimy poznać potrzeby użytkowników, myśleć tak jak poszukiwacze informacji, którzy chcą dowiedzieć się czegoś wartościowego. Należy budować teksty tak, by czytający mógł wyczerpać dany temat, ale również aby każde kolejne zdanie było dla tekstu wartościowe. Teksty, w których lana jest woda, świadczą jedynie o braku kompetencji autora.

W swoim researchu należy znaleźć frazę główną, czyli tę z największym potencjałem wyszukiwań, a także frazy poboczne, które pozwolą nam stworzyć logiczny schemat tekstu, oparty o faktyczne potrzeby użytkowników. Tylko dzięki zastosowaniu takich zasad jesteśmy w stanie stworzyć artykuł, który zaspokoi ciekawość naszych czytelników, a także dogłębnie wyczerpie poruszane zagadnienie.

Tytuł tekstu

Musi posiadać frazę główną, która książkowo powinna znaleźć się jak najbliżej lewej strony. Wtedy algorytmy rozpoznają tę frazą jako najważniejszą w całym tekście i istnieje większe prawdopodobieństwo, że nasz artykuł będzie wyświetlał się na tę frazę w wyszukiwarce.

Tytuł powinien intrygować, ale również informować. Mistrzami w tworzeniu zaskakujących tematów artykułów są redaktorzy Wirtualnej Polski i Onetu. Większość tytułów pojawiających się na ich stronach głównych sprawia, że czujemy nieodpartą potrzebę kliknięcia w tekst, jednak zazwyczaj później na naszych twarzach maluje się ogromne rozczarowanie, ponieważ treść artykułu jest zdawkowa i nie odzwierciedla tak obiecującego się tytułu. Dlatego też naszym głównym celem jest by zaintrygować czytelnika, ale również by spełnić jego oczekiwania po jego przejściu do tekstu.

Lead

Czyli krótkie wprowadzenie do tekstu. Najłatwiej pisze się go powstanie już cały atykuł. Lead powinien być zapowiedzią naszej treści. Bardzo ważne jest, aby pojawiła się w nim również fraza główna i frazy poboczne. W formach dziennikarskich ma stanowić skondensowaną treść artykułu, aby użytkownicy po zapoznaniu się z nim poznali najważniejsze fakty rozbudowane w dalszej części artykułu. W tekstach content marketingowych jego zadanie jest nieco inne. Lead powinien stanowić zapowiedź, jednak jego treść musi zachęcać użytkownika do przeczytania reszty tekstu. Tylko w ten sposób użytkownik może dojść do końcowych paragrafów, w których zazwyczaj znajduje się link do strony naszego klienta. W ten sposób nasz tekst spełni dwie kluczowe funkcje – po pierwsze, dostarczy czytającym wartościowych informacji; po drugie, czytający z naszego tekstu przejdzie do strony klienta, a sam tekst stworzy w nim nienachalną zachętę do zapoznania się z ofertą.

Śródtytuły

Śródtytuły to graficznie wyróżniony element tekstu, przez co jest bardziej dostrzegalny przez ludzkie oko, ale również bardziej rzuca się w oczy algorytmom Google. Dlatego też powinny służyć jako miejsce, w którym umieszczane są frazy poboczne. Dzięki nim roboty łatwiej dotrą do fraz na których nam zależy, ale również spełnią swoją dziennikarską funkcję płynnego przejścia z jednego wątku do drugiego.

Oprócz spełniania swojej roli podczas pozycjonowania tekstów, śródtytuły segmentują nasz tekst. Sprawiają, że jest bardziej przejrzysty, a użytkownik może przejść do sekcji tematycznej, która go wybitnie interesuje.

Treść tekstu – co powinna zawierać?

Artykuły content marketingowe to sztuka przekazywania wartościowych informacji bez nachalnej intencji sprzedażowej. Warto wyjść od informacji ogólnych, a następnie z każdą kolejną sekcją tekstową zagłębiać się coraz bardziej w szczegóły, oczywiście wykorzystując do tego frazy główne i poboczne. Najpierw należy opisać dany problem, następnie zaproponować jego rozwiązanie przy użyciu produktów naszego klienta.

Podstawowym aspektem, który tekst powinien spełniać, jest poprawność merytoryczna i interpunkcyjna tekstu. Karygodnym jest, by oferować naszym użytkownikom teksty, w których rzucać w oczy będą się błędy merytoryczne, interpunkcyjne czy ortograficzne. Jedynie proponując użytkownikom treści wysokiej jakości możemy liczyć, że w frazie zakupowej odwdzięczą się nam za wysokiej jakości content.

Autorem jest Weronika Wielgus z Sales https://salestube.pl/

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *