Algorytm Koliber – Google Hummingbird

Korporacja Google wyraźnie upodobała sobie nazywanie swoich aktualizacji algorytmu wyszukiwarki nazwami zwierzęcymi. Była już aktualizacja Panda, Pingwin, a w 2013 roku pojawił się najnowszy algorytm wyszukiwania Hummingbird, co w języku polskim oznacza -koliber. Za co odpowiada ta aktualizacja i jakie zmiany w rankingu wyszukiwań wprowadziła ona w Polsce?

Od września 2013 roku

Koliber został wdrożony oficjalnie 26 września 2013 roku i oddziaływał na 90 proc. światowych wyników wyszukiwania w Google. Mógł jednak rozpocząć swoje funkcjonowanie nawet kilka miesięcy wcześniej.

Wdrożenie do wyszukiwarki Kolibra to nie zwyczajna aktualizacja, ale całościowa zmiana dotychczas wykorzystywanego przez Google algorytmu. Koliber sprawił, że wyszukiwarka zaczęła zupełnie inaczej interpretować zapytania umieszczane w oknie wyszukiwarki przez użytkowników – ma za zadanie dostarczać internautom przede wszystkim odpowiedzi na zadane przez nich pytania, biorąc pod uwagę kontekst zapytania, a nie tylko najlepiej dopasowane frazy kluczowe.

Największa aktualizacja od 2010 roku

Dla branży SEO wprowadzenie aktualizacji Koliber oznacza jednoczesne przekształcenie się wyszukiwarki Google w zbiór informacji zawartych na stronach internetowych. Witryny powinny być dostosowane do aktualnych standardów oraz wciąż wzrastających wymagań użytkowników. Intencje użytkowników wpisujących dane wyrażenie w okno wyszukiwarki są brane pod uwagę przez algorytm Koliber. Google tym samym stara się odpowiadać na pytania użytkowników w najbardziej kompleksowy i dokładny sposób. W ten sam sposób specjaliści SEO powinni promować swoje witryny.

Bez zmian po aktualizacji Koliber pozostał wpływ linków na PageRank, ale wyłącznie tych cennych, wartościowych. Chcąc promować na wysokie miejsca w wyszukiwarce strony internetowe należy skupiać się na ich unikalnej, cennej i użytecznej dla użytkowników treści.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *